Poradenstvo

Potrebujete poradiť ?

Pokiaľ ste členom nášho Zväzu volajte na : 053/451 18 62 alebo 0905/580141, 

- ak nie ste našim členom pošlite nám mail na ecotrend@ecotrend.sk , v čo najkratšom čase vám odpovieme,

- osobné poradenstvo v sídle Zväzu pre členov zadarmo, pre nečlenov 10.- eur/hod.

1/ chcela by som vas poziadat o info ako je to s pouzivanim pesticidov a hnojiv v ekopolnohospodarstve. Zaujimaju ma skutocne konkretne dovolene limity. otazka vyplyva z dvoch zasadnych skutocnosti: nie je mozne v 1.sucasnej dobe dopestovat takmer ziadne ovo-zele bez chem. potreku (pokial sa naozaj nevenujete permakulture) nakolko bud vam urodu napadne skodca alebo plesen ci ine ochorenie (avsak nakupovane bio produkty tento problem nemaju?! a 2. ako je mozne ze nakupovana napr. bio cibula, mrkva alebo cesnak su niekedy az 2-3x vacsie ako skutocne bio zo zahrady, jednoznacne si myslim ze chemicke potreky ako aj dusicnany z hnojiv su v tzv. BIO produktoch. chcem sa spytat na tzv. kontrolu bio produktov kontrolnymi organmi - co si mam pod tym predstavit, kontrola na zaciatku, aka je cetnost odoberania vzoriek, co konkretne sa sleduje - robi sa aj rozbor na pritomnost xenobiotik? dakujem za odpoved.

Ekologická poľnohospodárska výroba dodržiava a riadi sa podmienkami a pravidlami vyplývajúcimi z platnej legislatívy (Zákon č. 189/2009 o ekologickej poľnohospodárskej výrobe,  Nariadenie Rady ES č. 834/2007 v znení neskorších predpisov, Nariadenie Komisie ES č. 889/2008 v znení neskorších predpisov - nájdete ich aj na www.naturalis.sk). Jednoznačne platí zákaz používania chemických syntetických vstupov, nie sú povolené žiadne limity rezíduí. Nariadenie však povoľuje používať niektoré povolené prípravky, pôdne pomocné látky a hnojivá a prostriedky na čistenie (prevažne ekologické). Na Slovensku sú povolené prípravky a hnojivá uvedené v zoznamoch prípravkov a hnojív (nájdete na stránke ÚKSÚP-u: http://www.uksup.sk/index.php?n=20). 

Každý prevádzkovateľ podlieha kontrole svojej činnosti, ktorú v súčasnosti zabezpečujú na Slovensku dve kontrolné organizácie (Naturalis SK, Biokont CZ) tak, aby bol celý proces výroby (bioprodukty, biopotraviny, biokrmivá, bioosivá), obchodovania a dovozu v súlade s platnou legislatívou. Viac o systéme kontrol nájdete aj na našej webovej stránke www.naturalis.sk. Na trhu sa môžu označovať produkty a potraviny ako bio len v prípade, že spĺňajú všetky podmienky a je na ne vystavený platný certifikát. Nakupovaná zelenina a zelenina z biozáhrady by mala byť rovnaká, lebo je rovnako pestovaná. V SR sa predáva v obchodnej sieti biozelenina dopestovaná prevažne mimo nášho územia. Asi máte na mysli zeleninu zo záhradky bez použitia chemických ochranných látok a možno priemyselných hnojív, ale to nie je bio. Ekologický systém je popísaný práve v uvedenej legislatíve: registrované a kontrolované plochy. Chemická ochrana a hnojenie je iba zúžený pohľad.

Odber vzoriek sa uskutočňuje v súlade s uvedenou legislatívou – v prípade akéhokoľvek podozrenia, a v prípade, že sa zistia pozitívne nálezy v odobratých vzorkách, takýto produkt alebo potravinu nie je možné označovať ako bio a je mu odmietnutý, prípadne odobratý certifikát. Ani bežné potraviny nie sú všetky vzorkované, iba výberovo (podobne aj biopotraviny). Kto by platil všetky rozbory? Aká by bola potom cena potravín, teda ešte aj biopotravín? Mnohé rezíduá sa po použití veľmi rýchle odbúrajú a negatívny výsledok alebo neprítomnosť rezíduí nie je jednoznačným odrazom toho, že pesticídy neboli použité. Musia byť zvolené iné postupy kontroly, komplexné, a to pri bežných potravinách aj biopotravinách.